המשא ומתן המדיני: משהו קורה כאן

נתניהו מפזר ערפל סביבו ואילו ג'ון קרי הופך להיות קונקרטי יותר ויותר וקובע שחייבים לסגת לגבולות 67 עם חילופי שטחים

שלום ירושלמי | 7/1/2014 7:56 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
בתחילת השבוע הזה יש תחושה שמשהו קורה. המערכת זזה, בעיקר מתחת לפני השטח. המזכיר ג' ון קרי עדיין כאן, נוסע לירדן וסעודיה, חוזר, נועד עם ראש הממשלה נתניהו ועם אבו מאזן ולא מוותר.

גם שליח האיחוד טוני בלייר כאן, נפגש עם קרי ועם שרים ישראלים (אתמול ראיתי אותו נכנס לחדר של יאיר לפיד בכנסת).הוא שופע אופטימיות. לפיד עצמו מדבר בסיעת יש עתיד על "דברים גדולים בתחום המדיני", ומבטיח גיבוי פוליטי לראש הממשלה.

עוד בנושא ב nrg מעריב:
ג'ון קרי לא מציע הסכם אלא חזון אמריקאי
חדש בימין: קמפיין נגד הפתרונות של ג'ון קרי

שר החוץ אביגדור ליברמן מחניף לקרי וטוען לפתע שלא נקבל נוסחת שלום טובה יותר מזו שמציעים האמריקאים. השר נפתלי בנט שומע את קולות הדאגה שעולים מההתנחלויות ומשרטט לעצמו קווים אדומים, שאותם יציג כנראה בנאום שיישא היום בצהריים. אפילו צבי האוזר, שהיה מזכיר הממשלה של נתניהו מציע לשותפיו בימין ובהתנחלויות שלא יסתכלו על האתמול ו"יתחילו להתווכח על העברת אוכלוסיות של 100-200 אלף איש". לא פחות.

משהו קורה, אף שכל בכירי הליכוד מנסים להרגיע. גם נתניהו עצמו מפזר ערפל, ועובד בתחכום על כל הכיוונים. אתמול אחר הצהריים הופיע ראש הממשלה בפני חברי סיעת הליכוד בכנסת. כל אחד שמע ממנו את מה שרצה. "אני מייצג נאמנה עובדות יסוד שמקובלות על רוב הנוכחים כאן", הוא פתח ואמר, אבל באותה נשימה הודיע: "אני לא רוצה מדינה דו-לאומית. "אני לא רוצה לכלול מיליוני פלסטינים לא כאזרחים ולא כנתינים".

בהמשך דבריו הודיע נתניהו כי צריך לשמור על הגושים ועל "מקומות היסטוריים כמו בית אל וחברון". הנצים אמרו "איזה יופי, נתניהו מוסיף עכשיו עוד גוש לסיפוח עתידי". היונים אמרו "איזה יופי, זה סימן שהוא מוותר על כל השאר".

כך או כך, נתניהו נראה עייף בימים האחרונים. הלחצים עולים לו בבריאות. הוא חטף דלקת במערות האף (הוא קורא לזה "קדחת המערות"). בכל הזדמנות הוא מנסה לזרוק את הכדור לצד השני ולהרוויח נקודות במגרש שלו.

הלהיט האחרון נשלף מספרי הלימוד הפלסטינים המסיתים, שקוראים להשמדת ישראל (כאילו שאין אצלנו שרים, חברי כנסת ורבנים שצברו לאורך השנים התבטאויות גזעניות).

אז מה קורה כאן? נראה לי שטיפסנו פשוט עוד שלב. נתניהו דיבר אתמול על כרטיס כניסה ששני הצדדים קונים עכשיו למשא ומתן. שר בכיר, שנמצא עמוק בעניינים, מדבר על נייר עמדה אמריקאי שמגדיר היטב את מה שיקרה אחר כך. "אף אחד לא רוצה להסתבך עם אמריקה, וזה מקדם את כולם צעד אחד קדימה", מוסיף השר.
 
אמריקה, כלומר המזכיר קרי, הופכת להיות קונקרטי יותר ויותר. הוא קובע שחייבים לסגת לגבולות 1967 עם חילופי שטחים, מה צריך להיות בירושלים, מתי צריך לחתום על הסדר הקבע, איך צריך להיראות ההסכם הביטחוני על נהר הירדן וכו'. כך קרי מזמין תגובות משני הצדדים. "הוא לא נותן לאף אחד להתחבא מאחורי השיח", כפי שהגדיר אחד הנושאים ונותנים, ואחר כך גירד במצח. משהו קורה כבר אמרנו?
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

שלום ירושלמי

צילום: .

בעברו, פרשן פוליטי ב"מעריב", נשוי ואב לשלושה, תושב ירושלים. בוגר האוניברסיטה העברית במדע המדינה. מרצה על פוליטיקה בארץ. אוהד הפועל י-ם בכדורסל

לכל הטורים של שלום ירושלמי

עוד ב''דעות''

פייסבוק