ראשי > הרשת > איך זה עובד?
בארכיון האתר
איך עובד פוליגרף?
ארז בן-ארי מחשמל עוד תעלומה טכנולוגית סוררת. והפעם: איך מצליחה מכונה לגלות את האמת?
לכתבה הקודמת דפדף בהרשת לכתבה הבאה
ארז בן-ארי, עסקים און ליין
12/1/2005 9:59
כל מי שצופה בסדרה "זהות בדויה" יודע שפוליגרף הוא פאסה - הרי כל אחד מסוגל "לעבוד" על גלאי השקר ולספר סיפורים. ובכל זאת, מכשיר הפוליגרף הוא עדיין כלי שימושי ביותר אצל מעסיקים וחוקרי משטרה.
 
גלאי השקר הומצא על-ידי ויליאם מארסטון, והכינוי הרווח "פוליגרף" נובע מכך שהמכשיר מציג מידע לגבי גוף האדם בכמה גרפים (פולי=מרובה). הגרפים משרטטים את המידע לאורך זמן, ומאפשרים לחוקר המפעיל את המכשיר לעקוב אחרי שינויים ביולוגיים אצל הנחקר, בתגובה לשאלות שהוא נשאל ולתשובותיו.
 
מכשיר הפוליגרף מודד 3 דברים: הראשון הוא קצב הנשימה ותנועת הגוף של הנחקר, שנמדדים בעזרת שני צינורות גומי הממוקמים על החזה ועל הבטן של הנחקר; השני הוא המוליכות החשמלית של העור (כתוצאה מזיעה) הנמדדת בעזרת אלקטרודות מתכת המוצמדות ליד; השלישי הוא הדופק ולחץ הדם, הנמדדים בזרוע. מכשירים משוכללים יותר מסוגלים למדוד תנועות של שרירים שונים בגוף, תנועות עיניים ואפילו תנודות בקול.
 
גלאי השקר מבוסס על כך
שמחשבה ורגש באים לידי ביטוי פיזיולוגי בגוף, גם כאשר הם אינם מועברים בצורה מילולית. למשל, כאשר הנחקר נמצא בלחץ הוא מזיע, קצב פעילות לבו עולה, והוא נושם במהירות רבה יותר. אצל רוב האנשים אמירת שקר כרוכה במידה מסוימת של לחץ, והמכשיר מסוגל לזהות זאת. במבחן הפוליגרף החוקר שואל את הנחקר שאלות כיול, שבהן הוא בודק את תגובותיו של הנחקר בזמן שהוא דובר אמת ושקר. כדי שהחקירה תהיה ממוקדת ומדויקת יותר, מקפידים החוקרים לשאול שאלות שהתשובות עליהן הן "כן" או "לא". מעבר לכך, התגובות הגופניות באות לידי ביטוי לא רק כשהנחקר משקר, אלא גם כשהוא שומע או חושב על מעשים שליליים שבהם היה מעורב - ולכן גם אם הוא לא משקר במפורש, התנהגותו תסגיר במידה מסוימת את מעורבותו במעשה פשע או מרמה.
 
מכשירי הפוליגרף הראשונים התבססו על מכשירים רפואיים רגילים, ועל גרף ששרטט את הקריאות שלהם על גבי נייר-רץ. כיום מחשבים משמשים לניתוח הנתונים, והם מציעים רמת דיוק גבוהה יותר וגם אוטומציה של התהליך.
 
לחצו להגדלה
איך "עובדים" על הפוליגרף
גלאי השקר ידוע בציבור כמכשיר שאמינותו מוטלת בספק, ואכן, מומחים מעריכים כי אפילו הפוליגרף המשוכלל ביותר, ולצדו חוקר מיומן, מציעים אמינות נמוכה בשיעור כ-70% בלבד . ואם זה לא מספיק, הנחקרים יכולים להשתמש בשיטות שונות כדי להטעות את הגלאי ולהקטין את אמינותו עוד יותר. אחת השיטות היא גרימת כאב יזומה על-ידי נשיכת הלשון. גם סמי הרגעה מסוימים מצמצמים את תגובות הגוף ומאפשרים לעבור בדיקת פוליגרף בקלות. אגב, הפרעות נפשיות אצל הנחקר, כמו סכיזופרניה או פסיכופתיה, מעוותות מאוד את התוצאות של בדיקת פוליגרף.
 
נכון לעכשיו, עדות גלאי שקר אינה קבילה משפטית באף מדינה נאורה, והיא משמשת בעיקר לצורכי סינון ראשוני, כמו במקרים של חשד להונאת ביטוח. במקביל, חוקרים עובדים על פיתוח טכנולוגיות אמינות יותר, וכך ייתכן שיום אחד גלאי שקר יהיו אמצעי סטנדרטי בכל חקירה.
פוליגרף בבית
מכשירי פוליגרף הם יקרים והתפעול שלהם דורש לא מעט ידע, אבל לא קשה להשיג אותם. יצרנים מוכרים בתחום הם ‭Lafayette Instrument‬ או ‭.Limestone Tech‬ גם ב-eBay אפשר למצוא מכשירים כאלה מדי פעם בכמה מאות דולרים.

לשימוש פחות מקצועי ניתן למצוא מכשירים ותוכנות המבוססים על ניתוח תבניות קול ‭.(CVSA)‬ תוכנת
Truster המפורסמת, שפותחה במקור על ידי חברה ישראלית, ניתנת לרכישה‬ תמורת כ‭100-‬ דולר. אם יש לכם מחשב כף יד, תוכלו לנסות גם את ‭ShakyVoice‬ החינמית. הקלדת מילת המפתח Truster ב‭eBay-‬ תציג לכם מבחר גדול של מכשירים ידניים המבוססים גם הם על ניתוח קול, ובמחירים צנועים למדי, אבל חשוב לזכור: רמת הדיוק של המכשירים והתוכנות הללו נמוכה מאוד.
חדשות
חיי רשת
טיפים
גאדג'ט
גיימינג
סלולר
  מדד הגולשים
ויאקום תובעת...
                  15.49%
פלאפון מצטרפת...
                  9.86%
לעקוף את חוק...
                  8.45%
עוד...

איך זה עובד?
איך עובד אינטרנט במטוס?  
איך עובד PayPal?  
מחשב שחמט  
עוד...