חרדית: אל תחפפי בשמפו לפני צאתך מהבית

חוברת הדרכה מספקת עצות מעשיות להיעלמות מהמרחב הציבורי: קניות? אפשר בטלפון, שיעורי תורה? בדיסקים, ילדים? לשלוח בהסעות וחשבונות? לשלם באשראי. "הקב"ה דורש מהאישה להצניע את המציאות שלה"

ישי פרידמן | 20/12/2012 8:15 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
על 'הדרת נשים' כבר שמענו רבות, אבל מהם באמת הכללים בהן מתבקשות הנשים החרדיות לעמוד? nrg יהדות חושף כי הכללים נוקשים וחמורים הרבה יותר ממה שחשבתם. השבוע חולקו באזור תל אביב קונטרסים לאישה החרדיתשמעוררים תמיהה : "המדריך לפרנסה כשרה" – חוברת הדרכה המספקת עצות מעשיות כיצד לחיות בלי לדרוך ברחובות העיר.
 
האישה צריכה להצניע כמה שיותר את מציאות. קונטרס
האישה צריכה להצניע כמה שיותר את מציאות. קונטרס "המדריך לפרנסה כשרה" ישי פרידמן

הקונטרס, מבית היוצר של העמותה החרדית "בנפשנו" המקורבת לכת השאלים, מחולק לשני חלקים, כאשר הראשון שכותרתו: "לא תצא כצאת העבדים" מפרסם דברי תורה של רבנים על גודל מעלתן של "נשים יקרות היושבות בביתן ומתעסקות בתקנת בני משפחתן ואינן יוצאות ומחרפות נפשן". החלק השני, ששמו "ביתי אל תלכי", מספק הדרכות מעשיות כיצד אפשר להתגבר על "פיתוי" - היציאה אל הרחוב.

בפתח הקונטרס מוסבר כי "הקב"ה דורש מהאישה להצניע את עצמה, לא רק על ידי לבוש צנוע אלא להצניע כמה שיותר את המציאות שלה". ובהמשך כתוב "אישה צנועה היא זו המסתירה ומצניעה את מציאותה ונוכחותה במקסימום האפשרי".


על פי מחברי הקונטרס אישה צריכה לחשוב פעמיים לפני שהיא יוצאת לקניות בסופר או לטיול עם הילדים. באופן עקרוני, נאמר בחוברת, עדיף שהאישה בכלל תשב בבית ולא תצא ממנו אף-פעם. "כל פעם שאת יוצאת מהבית את בסיכון, יתכן שברגע זה את מחמיצה את כל השליחות שלך בעולם ולכן לא כדאי לצאת". ראי הוזהרת!

גם עבודה בבית עסק מעורב מסוכנת ביותר לאישה החרדית, על פי מחברי הקונטרס. "עצם

היציאה לרחוב הוא דבר בעייתי מצד עצמו, ובפרט כשהוא נעשה בתדירות יומיומית שזהו גנאי ופגם לאישה. אם יוצאת עם תכשיטים אז המצב חמור יותר. בעבודה משותפת עם גברים גם אם הם 'אנשים כשרים' יש חששות עצומים גם ללא התקשטות. בפרט כיום שהמעבידים דורשים (בהרבה מקרים) שהעובדת תגיע בהופעה מכובדת שאז מצטרפים כל הבעיות למקום אחד ושומר נפשו ירחק ויברח מהם כמו מאש הגיהינום".

ישי פרידמן
קונטרס ''המדריך לפרנסה כשרה'' ישי פרידמן
"לא להתבשם ולהתאפר וכמובן שלא ללבוש בגדים בצבע העור"

באופן פרקטי, כשנשים חייבות לצאת החוצה, מציעים מחברי הקונטרס: "לבצע קניות בטלפון, לשלוח ילדים למוסדות בהסעות. ניתן לשמוע שיחות והרצאות מהבית, לשלוח הזמנות על ידי הדואר ולשלם חשבונות בכרטיס אשראי". גם אם פעולות אלו כרוכות בהוצאות גבוהות יותר יש לזכור "שגם אתרוג ולולב עולים כסף, וגם במצוות מהודרות אנחנו יודעים להשקיע".

בנוסף, מפורסמות בחוברת מספר הדרכות שעיקרן איסור ענידת תכשיטים בחוץ, לא להתבשם ולהתאפר וכמובן שלא ללבוש בגדים בצבע העור. כאשר אחת ההדרכות הביזאריות היא להימנע משימוש בשמפו לפני יציאה החוצה. וכך נכתב: "להתרחק מאוד מלהשתמש בבשמים למיניהם או סבונים ושמפו הגורמים לריח טוב לפני שיוצאים לרחוב. ברוך ה' ניתן להשיג תכשירים למניעת ריח רע נטולי ריח".

בסוף החוברת מתפרסמת תפילה לאישה שתשמור עליה מלהצטרך להיראות ברחובה של עיר. "ותיתן בנו דעת להישמר שלא להיראות ברשות הרבים, ולא יראונו ולא ישמעונו, ולא נצא לרשות הרבים באיפור או קישוט או בריח טוב, שלא נצטרך להיראות לרבים ולא להגיע למוכרים גברים". ונאמר אמן?!

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים