נצבא מציעה לרכוש את התחנה המרכזית

החברה, שהיתה בעלת השליטה בתחנה בתל-אביב עד שזו נכנסה להקפאת הליכים, הגישה הצעה לנאמנים

גידי ליפקין | 9/10/2012 8:45 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חברת נצבא, שהיתה בעלת השליטה בתחנה המרכזית החדשה בתל-אביב עד שהתחנה נכנסה להקפאת הליכים בתחילת ינואר, היא אחד משני גורמים בלבד שפנו לנאמנים, רואי החשבון חיים קמיל ועליזה שרון, בהצעות לרכישתה. הגורם השני שהגיש הצעה הוא מתחום הקמעונאות.
התחנה המרכזית החדשה, היקף החובות - 1.1 מיליארד שקל
התחנה המרכזית החדשה, היקף החובות - 1.1 מיליארד שקל צילום: יוסי אלוני


בסוף 2009 השתלטה נצבא, הקשורה לאיש העסקים קובי מימון, על התחנה המרכזית החדשה לאחר שלקחה על עצמה חוב של התחנה בסך 193 מיליון שקל לבנק דיסקונט תמורת 138 מיליון שקל בלבד. בסופו של דבר הרימה נצבא ידיים בגלל החובות שנצברו לתחנה עוד לפני שעברה לשליטתה. התחנה המרכזית, שנפתחה ב‭26 ,1992-‬ שנה אחרי תחילת בנייתה, נכנסה להליך של הקפאת הליכים.

היקף החובות של התחנה נאמד ב‭1.1-‬ מיליארד שקל, שחלקם לנצבא עצמה. בחודשים האחרונים ניסו הנאמנים לקבל רישיון הפעלה זמני לתחנה, לאחר שזו פעלה ללא רישיון במשך שנים רבות, ובימים אלה ההליך צפוי להסתיים.

כשהתחנה נקלעה להקפאת ההליכים העריכו בעלי עסקים במקום כי נצבא תנסה להשתלט עליה שוב - הערכה שמתבררת כעת כנכונה. נצבא מחזיקה ב‭72%-‬ ממניות התחנה, חברות התחבורה דן ואגד מחזיקות ב‭23%-‬ נוספים ו‭5%-‬ נמצאים בידי משפחת יונה, שחידשה את בניית התחנה ב‭1983-‬ באמצעות חברת חפציבה. נאמני התחנה מתכוונים לפנות לאגד ולדן ולנסות לצרפן לחברות המגלות עניין בתחנה במטרה למקסם את ההצעות לגביה.

"זו תקופה לא קלה למכירה של עסקים בתהליך כזה‭,"‬ אומרת רו"ח שרון, "בעבר כשעסק הוצע למכירה עטו עליו מיד קופצים רבים ולא היתה כל בעיה למכור אותו. היום אין לאנשים כסף והם לא ממהרים לרכוש סוג כזה של עסק. לכן קיבלנו שתי הצעות בלבד‭."‬

מכירת

התחנה מורכבת מאוד, הן בשל החובות והן בשל חוסר הוודאות לגבי תוכניות השהות בה מצד אגד ודן. כמו כן, התחנה סבלה בשנים האחרונות מהזנחה גדולה בכל הקשור לתחזוקתה ויש בה מאות חנויות לא פעילות בשל המצב שאליו הגיעה.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים