מקווה או ספא? כתבנו ביקר במקווה החדש בבת ים

אחרי שש שנות עזובה ובזכותה של תורמת אמריקאית, הפך הפיל הלבן של בת ים למקווה מרווח ומפואר, שייחנך ביום חמישי. הכל יש שם: מסך פלזמה, חדר איפור וטיפוח וספות עור יוקרתיות. וג'קוזי? בקרוב יהיה, מבטיחים לנו

רגב גולדמן | 16/2/2011 12:53 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
 
המקווה החדש בבת ים
המקווה החדש בבת ים צילום: רגב גולדמן
לפני כמעט שבע שנים החלה בנייתו של מקווה חדש וגדול ברחוב הלפר בבת ים. ההשקעה האדירה עלתה לתושבי העיר יותר משישה מיליון שקלים, אולם בשלב מסוים נוצר חוסר בתקציב שגרם להקפאת ביצוע הפרויקט. וכך, במשך שש שנים עמד מבנה המקווה כפיל לבן.

התפנית הגיעה לפני כשנה, כאשר אל המועצה הדתית נכנס יו"ר חדש, בני אלחרר, שהחליט לקחת על עצמו את השלמת הפרויקט. בימים האחרונים לא היה גאה ממנו נוכח התוצאה הסופית.

"כשהגעתי למועצה הדתית, הבנתי שישנם שני מקוואות בעיר, אך יחסית הם ישנים. כששאלתי מדוע לא בונים מקווה חדש, אמרו לי שהמבנה עצמו קיים, אבל בגלל חוסר בתקציב הוא עדיין לא הושלם", סיפר אלחרר והוסיף כי מיד לאחר מכן ביקש לסייר באתר.

בסיור שערך אלחרר יחד עם חברי המועצה הדתית ועם יו"ר ועד העובדים שלה, עליזה וסרמן, הוא נדהם מגודל המבנה של המקווה החדש. "ראיתי אותו ונדהמתי. אני ראיתי מקוואות בחו"ל, אבל בראש שלי כבר דמיינתי איך אפשר להפוך את המקום הזה למקווה מיוחד. המטרה הייתה שהוא ימשוך אנשים מהציבור החילוני ולא רק הדתי. החלטתי לחפש תורם במהירות האפשרית. שוחחתי עם אחד מחבריי על המבנה, ושאלתי אותו אם הוא מכיר במקרה מישהו שיכול לעזור לנו בנושא התרומה".

תוך זמן קצר נפלה לידיו של אלחרר הזדמנות מפתיעה. שבוע בלבד לאחר שהחל בחיפושים אחר תורם פוטנציאלי, נוצר קשר עם תורמת יהודייה בשם אסתר סווקה, שהגיעה במקרה לארץ. "פתאום בסביבות שעת חצות אמרו לי שהתורמת רוצה להיפגש איתי. היא הגיעה מארצות הברית לבקר את המשפחה, שמעה על המקווה החדש והחליטה שהיא רוצה לעזור. כמובן שמיד עזבתי את הבית ונפגשנו.
 
המקווה החדש בבת ים
המקווה החדש בבת ים צילום: רגב גולדמן
"שוחחנו והייתה פגישה ממש טובה וחמה. היא שמעה על כל התוכניות שלי והתרשמה מהרצון להפוך את המקווה למקום מיוחד. היא שאלה איזה סכום אני צריך, ואמרתי לה שכמה עשרות אלפי דולרים. היא מיד הסכימה, ואז התחלנו בתהליך הבנייה מחדש, ממש באותו שבוע".

כדי למקסם את הפוטניאל במקווה, שכרו חברי המועצה הדתית מעצבת פנים. "המעצבת ענת מור אבין הגיעה למקווה, והחליטה שאפשר לערוך בו שינויים רבים כדי שהוא יהיה גם ספא ומקום שמאפשר נוחות למגזרים שונים", מספר אלחרר.
פנייה לצעירים חילוניים

בתום עבודה רצופה שנמשכה ארבעה חודשים אינטנסיביים, הושלם הפרויקט. בשבוע שעבר ערכנו סיור מיוחד במקום, שייפתח לקהל הרחב ביום חמישי הקרוב בטקס חגיגי, בו תשתתף גם התורמת האמריקאית.

כבר בכניסה למקווה ניתן לראות את התכנון המוקפד שלו. "בקומה הראשונה יש לנו מקווה לכלות, זה מקווה מיוחד, וי-איי-פי", מסביר אלחרר, "אנחנו בשלבים של הכנת המקווה גם לגברים. אנחנו שוקלים להכניס לפה גם ג'קוזי. אנחנו מתלבטים אם לפתוח אותו לגברים או לנשים".

בקומה

הראשונה נבנה חדר מיוחד לנשים שמגיעות עם הכלה. בחדר המעוצב ספות מעור, מסך פלזמה ומערכת שמע מתקדמת. "רצינו להעניק אווירה מיוחדת לכלות ולחברות שמגיעות איתה. הבנו שיש צורך להפוך את זה לחוויה שונה".

בקומה השנייה ישנו מקווה נוסף עם חדרים רגילים, כאשר בכל חדר יש כפתור שמחובר לשולחן הקבלה של הבלנית. בנוסף, הוקמו במתחם גם חדרי איפור וטיפוח לנשים. "אנחנו חושבים שהכלות יכולות להגיע לפה לפני החתונה ומכאן היישר לחופה".
 
המקווה החדש בבת ים
המקווה החדש בבת ים צילום: רגב גולדמן

אתם גם פונים לאוכלוסייה חילונית.
"נכון מאוד. העלינו לאחרונה קמפיין מיוחד ברדיו תל אביב, שמזוהה בעיקר עם צעירים חילוניים, כדי שיבואו לפה להתרשם".

אתם מאמינים שיגיעו אליכם גם אנשים מחוץ לעיר?
"אני מאוד מקווה שכן. אנחנו יודעים ששני המקוואות הישנים בבת ים לא בדיוק אטרקטיביים. כאן השקענו במיתוג, בסמלים מיוחדים, אנחנו רוצים שכולם ידברו על זה. הבנו שהמקום הזה גדול ויכול לענות על הצרכים של כולם. אני מאמין שיגיעו לכאן בכל ערב 50 נשים. זה מספר גבוה מאוד".

האם המקוואות האחרים בעיר ייסגרו?
"לא, אנחנו מתכננים להמשיך את השיפוץ שלהם בתקציב מיוחד שהשגנו. המקווה בסמטת הוורדים יעבור בקרוב שיפוץ, כמו גם המקווה ברחוב החלוצים. הם לא יהיו ברמה של המקווה הזה משום שהבניין עצמו גדול מאוד, אך בהחלט נשקיע גם באחרים".

יו"ר ועד העובדים במועצה הדתית, עליזה וסרמן, אמרה לקראת פתיחת המקום: "אני שמחה מאוד שהמאבק הגדול שלנו להביא לפתיחתו של המקווה הצליח. זה לא היה קל למצוא תורמת לאחר כל כך הרבה שנים שהמקום היה מוזנח. לא סתם החלטנו לקרוא למקווה ארמון אסתר".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/shfela/ -->