לעשות עוד ועוד: מי הייתה דוידה קרול?

מהבוהמה של תל אביב בשנות ה-30 ועד הקאמבק המופלא בגיל 70. קורותיה של השחקנית דוידה קרול, שגילמה את סבתא חיה ב"מבצע סבתא" ונפטרה לפני שבוע. "אני רוצה לעשות עוד ועוד אבל יודעת שכבר מאוחר מדי", אמרה לפני כמה חודשים

עמית לוינסון | 17/12/2011 18:05 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: דוידה קרול
דוידה קרול הייתה כל כולה חיים, במלוא משמעותם. "יש לי כל הזמן רעיונות חדשים, אני רוצה לעשות עוד ועוד אבל יודעת שכבר מאוחר מדי", אמרה לי לפני כמה חודשים. "אני מרגישה צעירה אבל יודעת שכבר לא". לפני שבוע היא נפטרה בגיל 94.
 
דוידה קרול
דוידה קרול צילום ארכיון: אריק סולטן

היא נולדה במוסקווה ביוני 1917, בל' בסיון, להוריה בטי ובצלאל קוגוט, הגיעה ארצה ב-1924 ומאז חיה בתל אביב. אמה הייתה אישה מיוחדת, רופאת שיניים אינטלקטואלית שפתחה את אחת הספריות הראשונות בתל אביב.

דוידה עצמה הייתה אינטלקט מהלך, בוהמיינית אמיתית. בשלהי שנות ה-30 הצטרפה אל החבורה הספרותית הכנענים - יצחק דנציגר, יונתן רטוש ובנימין תמוז, שכתב עליה ופיסל אותה והיא הייתה מקור השראה לכמה דמויות בספריו. היא נישאה לאלכסנדר קרול וילדה שני בנים - אילן ועופר.

במשך שנים תרגמה עשרות ספרים מרוסית לעברית, ואת הקריירה הבימתית שלה התחילה בתאטרון הסאטירי המטאטא, תאטרון שהיה למיתולוגיה ישראלית. אחרי שהמטאטא נסגר השתתפה בכמה סרטים והצטרפה עם בן זוגה לתאטרון מחול ענבל, שם עיצבה תלבושות ותפאורות.

הקאמבק המופלא שלה התחיל כשהייתה בת 70. היו פונים אליה להשתתף בסרטי סטודנטים וככל שהצטלמה יותר, כך רבו המעריצים. ההצלחות הגדולות הגיעו בסביבות גיל 80: הסרט "מבצע סבתא" של דרור שאול; "איה: אוטוביוגרפיה דמיונית" של מיכל בת אדם; סדרות הטלוויזיה "ג'וני", "פלורנטין" ו"החיים זה לא הכול" והסרט האחרון - "ברונו מאוהב" של אילן הייטנר. כמו כן, היא השתתפה בפרסומות, המוכרת שבהן היא זו של חברת החשמל עם שקע ותקע.
הקמטים האלה כל כך מיותרים

דוידה קרול. השקיעה במשקפי שמש גדולים ואפנתיים
דוידה קרול. השקיעה במשקפי שמש גדולים ואפנתיים צילום ארכיון: נאור רהב
במשך עשרות שנים התגוררה באותה דירת מרתף ברחוב סמולנסקין בדמי מפתח. "אין לי שום עניין ברכוש", אמרה. "אני קונה לעצמי מה שאני צריכה או רוצה. אני במיוחד משקיעה במשקפי שמש, כמה שיותר גדולים ואופנתיים. למה? גם כדי להיות אופנתית וגם כדי להסתיר את הקמטים האלה. הם כל כך מיותרים".

לפני כעשר שנים עברה לדיור מוגן ברמת אביב, וגם שם הייתה פעילה מאוד: המשיכה להופיע ולהצטלם וגם ארגנה במקום תאטרון. כשנזקקה למטפלת המציאה בדיחות על הנושא ולאחרונה אמרה כמה פעמים: "אם יהיו אודישנים אחרי שאמות, תבואו לקבר בחולון בבקשה ותדפקו לי שלוש פעמים".

בהלווייתה
אמרה מיכל בת אדם: "היא כל כך חיה וכל כך הרבה למדתי ממנה ורציתי עוד".

היא הותירה אחריה שני בנים, חמישה נכדים ושמונה נינים. הנכדה שרון קרול ספדה לה בהלוויה וסיפרה על שיחה ביניהן שהתקיימה יומיים לפני שנפטרה. "ניהלנו שיחה ערה שעה שלמה בכוחותייך האחרונים", היא סיפרה.

"זאת השיחה האחרונה שניהלת. השיחה הזו משקפת את מי שאת גם ברגעייך האחרונים... שאלת אותי אם יש מלחמה עם איראן וכשאמרתי לך שאין שום מלחמה אמרת לי 'טוב, את לא בעניינים'. רמזת לכך שאני לא ממש צמודה לחדשות ושאי אפשר לסמוך על אינפורמציה אקטואלית שאני מביאה לך".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים