פולשים בדואים בשפלה? המלחמה כבר כאן

עמותת "רגבים" טוענת: בדואים משתלטים על שטחים פתוחים באזור ראשון לציון ורחובות, בין היתר על קרקע פרטית הצמודה לבסיס צריפין. הצבא מצידו התמגן בחומה גבוהה ובמגדל שמירה. יו"ר העמותה: "אין מדובר בנגב ובגליל שכבר הפכו לחצר אחורית מבחינת שלטון החוק. מדובר במרכז הארץ, לב לבו של הקונצנזוס"

רגב גולדמן | 2/1/2012 14:31 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
"רגבים" היא עמותה ישראלית שהוקמה לפני כחמש שנים ועוסקת במעקב ובתיעוד אחר השתלטות בלתי חוקית, לטענתה, של ערבים על קרקעות ברחבי המדינה. לאכנת העמותה, בדואים הקימו בשנים האחרונות כמה "מאחזים" באזור השפלה על אדמות פרטיות שאינן בבעלותם – לרבות בראשון לציון בצמוד למחנה הצבאי צריפין ובאזור רחובות.
 
מבנה שהוקם צמוד לגדר מחנה צריפין
מבנה שהוקם צמוד לגדר מחנה צריפין צילום: עמותת רגבים

"מדובר בתופעה של הקמת עשרות נקודות מגורים בלתי חוקיות בסביבות רחובות וראשון לציון בואכה תל אביב", מבהיר מאיר דויטש, יו"ר העמותה.
 
התנועה פנתה לאחרונה במכתב חריף לגורמים הרלוונטיים ובהם שר הביטחון אהוד ברק והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', וטענה כי "זהו מחדל שאינו מתקבל על הדעת, קל וחומר כאשר מדובר במאחז המוקם על בסיס צבאי עם כל הרגישויות הנוגעות לעניין".

"קשה להפריז בחומרתן של העבירות על דיני התכנון והבנייה המבוצעות לאור היום באזור, מתחת לאפן ובחסות התעלמותן של רשויות האכיפה, בשים לב למיקומו הרגיש של המתחם ולמשמעויותיו הביטחוניות", כתב דויטש בפנייתו, "נראה כי אין צורך לעמוד על ההשלכות הרבות של בנייה בלתי חוקית בהיקפים כה נרחבים. אין מדובר בסגירת מרפסת וגם לא בתוספת חדר או דירת משנה. מדובר במתחם שלם, יישוב של ממש, שדיני התכנון והבנייה פשוט אינם חלים בו. אין מדובר באזורי הנגב והגליל שכבר הפכו לחצר אחורית, מעין אקס טריטוריה מבחינת שלטון החוק. מדובר במרכז הארץ, בלב לבו של הקונצנזוס".

◄ בואו להיות חברים שלנו גם בפייסבוק
מאחז צריפין

בסיור שערכנו לפני ימים אחדים סמוך לבסיס צריפין, מזרחית לראשון לציון, על שטח בבעלות פרטית הנמצא בשטחה של המועצה האזורית עמק לוד, אכן מצאנו במקום "התיישבות" לא מסודרת, מטרים בודדים מגדר הבסיס. החשמל במתחם מגיע מגנרטורים.
 

בסיס צריפין
בסיס צריפין רענן כהן
בצה"ל לא העלימו עין מ"ההתיישבות", והאבטחה סביב הבסיס תוגברה היטב. כך הוקם מגדל שמירה מבוצר לצד חומה גבוהה מבטון. עמדת השמירה נושקת ממש לבית מגורים. בקלות ניתן להבחין כי את יתר הבסיס, היכן שאין "התיישבות", מקיפה גדר סטנדרטית.

"מה שהחל כאוהל ומספר פחונים הפכו לבניית קבע של ממש", אומר דויטש, "אפילו הוקמה במקום עמדת שמירה שתפקידה לתצפת על אותם מבנים בלתי חוקיים".

בצה"ל, אגב, לא מתכחשים לבעיה. כך עולה ממכתב שנשלח לעמותה לפני כחודשיים מלשכת הרמטכ"ל תחת הכותרת "בנייה בלתי חוקית על קרקע בסמוך למחנה צריפין". במכתב מודה צה"ל כי בסמוך לבסיס "קיימת פלישה ובה כ-22 מבנים בלתי חוקיים מאז שנות השמונים אשר בגינם קיימים 22 כתבי אישום בגין בנייה בלתי חוקית. החל משנת 2005
הוצג הנושא בפני רשויות התכנון והאכיפה ובכלל זה מינהל מקרקעי ישראל, משרד הפנים, הוועדה המקומית, משטרת ישראל, והשב"כ, ואף בוצעו מספר סיורים בשטח על ידי בכירים ברשות האכיפה. יחד עם זאת צה"ל אינו גורם אכיפה, ואינו מטפל בפלישות לקרקעות פרטיות אשר אינן מצויות בתחומי מחנות צה"ל".

בצה"ל, חשוב לציין, מדגישים כי אין מדובר בפלישה לקרקע צבאית, והמחנה הצבאי אינו מטיל הגבלות על האזור האזרחי.

בעמותת "רגבים" פנו גם אל המועצה האזורית עמק לוד בדרישה לאכוף את החוק בשטחה, כלומר להרוס את המבנים הלא חוקיים ולפנות את הפולשים, אולם לטענת העמותה לא נענו כלל. אף פנייה אל בעלי הקרקע לא הניבה תוצאות. "לבעלי הקרקע כרגע אין צורך בשטח הזה, ולכן אין לו טעם לפעול בנדון", מסכם דויטש.

התיישבות בפאתי רחובות

בעמותה טוענים כי נקודות "התיישבות" על אדמות פרטיות קיימות גם בשטחי מטעים בין נס ציונה לרחובות, מדרום לעיר רחובות בסמוך לגבעת ברנר, וכן מצפון לרחובות, סמוך למושב ישרש, שם – על פי אנשי העמותה – הקימו בדואים כמה עשרות מבנים.
 

מאיר דויטש
מאיר דויטש צילום: עמותת רגבים
דויטש: "הקרקעות עליהן החלו הבדואים לבנות את בתיהם שייכות לאנשים פרטיים. הצלחתי להגיע אל בעלי הזכויות על הקרקע, אבל הם אמרו לי שהם לא מתכוונים לעשות צעד בנושא הזה כי 'יום יבוא ומי שיצטרך לפנות אותם יפנה אותם'. הסברתי להם שככל שהשנים חולפות כך הקושי יהיה רב יותר. יש כאלה שיש להם חצי דונם, לחלק יותר, אבל הם אמרו שהתופעה לא מטרידה אותם משום שברגע שיגיע יזם וירצה לבנות על השטח, הוא כבר ידאג לפנות אותם".

כשבעמותה הבינו כי הפלישה לכאורה לא מעניינת את הבעלים הפרטיים של הקרקעות, העבירו את מרכז פעילותם אל מול עיריית רחובות. לפני כחצי שנה שלחו אנשי העמותה מכתב לראש עיריית רחובות, רחמים מלול, המשמש גם יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

בין היתר כתבו אנשי העמותה למלול: "מצורפת למכתב זה טבלה ובה פירוט אודות תשעה מתחמי בנייה בלתי חוקיים המצויים בשטח תחום השיפוט של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רחובות. מדובר במתחמים שלמים שנבנו וממשיכים להיבנות בניגוד לתוכנית המתאר החלה על האזור, בלא פיקוח ובלא שיתלווה לכך הליך תכנוני כלשהו תוך רמיסה ברגל גסה של שלטון החוק".

מלול השיב לעמותה כי הקרקע הסמוכה למושב ישרש היא בבעלות פרטית, וכי לחלק מהמבנים ניתן היתר בנייה ולחלק הוצא צו הריסה שבוצע. לעניין המבנים הסמוכים לנס ציונה, כתב מלול כי "לחלקם ההיתר תואם, וחלק אחר ידוע לפיקוח על הבנייה ובימים אלו מטופל על ידי הפיקוח על הבנייה".

על גבול הבלתי אפשרי

דויטש סבור כי העלמת העין מצדם של בעלי הקרקעות עשויה להוות בעיה גדולה עבורם בהמשך. "בגלל שמדובר בהתיישבויות שנמצאות במקום שנים רבות", הוא אומר, "יהיה קשה מאוד לפנותן. זה יהיה על גבול הבלתי אפשרי בעוד כמה שנים. אנחנו למודי ניסיון מכל מה שקורה בצפון הארץ, והמעקב אחר הנושא הזה במרכז הוא דבר חדש יחסית, רק בחודשים האחרונים התחלנו לבדוק את העניין.
 

רחמים מלול
רחמים מלול צילום: יוסי אלוני
"נחשפה בפנינו מציאות מדאיגה ולפיה אבדן הריבונות אינו נחלתם של הנגב והגליל בלבד. מדובר בתופעה של הקמת עשרות נקודות מגורים בלתי חוקיות בסביבות רחובות וראשון לציון, בואכה תל אביב. תנועת 'רגבים' פועלת ותמשיך לפעול ככל יכולתה בכדי להפסיק את הפגיעה בשלטון החוק באזורים אלו ובכדי להביא להחלת ריבונות המדינה ושלטון החוק במדינת ישראל בכלל, ובאזור מרכז הארץ בפרט".

האם אתם פועלים גם מול פולשים שאינם בדואים, כלומר יהודים?
"כן, באופן עקרוני אנחנו פועלים מול כל הפולשים לקרקעות ולשטחים פתוחים ששייכים למינהל מקרקעי ישראל, עם דגש על קרקע בשטח פתוח. אנחנו מתמודדים גם מול גורמים עבריינים וגם מול אנשים אחרים".

באזור ראשון לציון ורחובות מדובר על קרקעות פרטיות.
"נכון, ורק לאחר שהתחלנו להעמיק בנושא הבנו שמדובר בקרקע פרטית. לכן ביצענו פנייה ישירה לאותם בעלים של הקרקעות במטרה ליידע אותם על הנעשה בשטחים שלהם. החזון של התנועה הוא להוביל לקביעת סדר יום יהודי וציוני למדינת ישראל בהיבטי קרקע וסביבה, לשמירה על אדמות העם היהודי ועל אוצרות הטבע והנוף של  ארץ ישראל, ולמניעת השתלטותם של גורמים זרים על משאבים אלו".

תגובות

אפרת אורבך, דוברת משרד הפנים, מסרה בתגובה: "השטחים אינם נמצאים בתחום האחריות של משרד הפנים. בהתאם למידע המצוי ברשותנו משמשים המתחמים לפעילות חקלאית. חלק מן המבנים הם מבנים היסטוריים אשר נבנו קודם לחקיקת חוק התכנון והבנייה. לפרטים נוספים יש לפנות אל הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה.

"לגבי מתחם בסיס צריפין, הוא נמצא בטיפול הוועדה המקומית בהליכים משפטיים וכל בניין חדש מטופל בצו הריסה מינהלי על ידי הפיקוח המחוזי ו/או הועדה המקומית. שני המתחמים הנמצאים ברחובות מטופלים על ידי הוועדה המקומית בהליכים משפטיים".

דוברת מחוז השפלה במשטרת ישראל מסרה בתגובה: "את השאלות בדבר האכיפה יש להפנות לדוברי העיריות או לדובר צה"ל".

מדובר צה"ל לא התקבלה תגובה. כך גם מדוברת עיריית רחובות ומהמועצה האזורית עמק לוד.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים