מבחני המיצ"ב מעלים: ליד"ה הוא התיכון הטוב בירושלים

משרד החינוך פרסם את נתוני המיצ"ב של בתי הספר. שקלול הנתונים שערך "זמן ירושלים" מעלה: ליד"ה הוא התיכון הטוב בעיר

יטיב טל וגוני נוי | 2/10/2012 13:03 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בעקבות פסיקת בג"ץ מהחודש שעבר, פורסמו לאחרונה תוצאות מבחני המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית) של כל בית ספר בנפרד בשנתונים תשס"ט, תש"ע ותשע"א. הנתונים מאפשרים להשוות בין כל בתי הספר ברחבי הארץ.
תיכון ליד
תיכון ליד"ה. הכי טוב בעיר צילום: פלאש 90


הם כוללים חמישה מדדים עיקריים: מדדי ההישגים בארבעה מקצועות לימוד (מדע וטכנולוגיה, עברית, מתמטיקה ואנגלית) ומדד האקלים הבית ספרי, המבטא כיצד התלמידים והמורים  חשים בבית הספר ובסביבה הלימודית.

מבחני המיצ"ב הם מבחנים הנערכים כל שנה בכיתות ב' ה' ו-ח'. עד כה תוצאות המבחנים היו גלויות רק למנהלי בית הספר ולאנשי מערכת החינוך, וכעת עם פרסומם הפומבי, כל החפץ בכך יוכל לבדוק מהם הנתונים בכל בית ספר ובית ספר בארץ. 

עם קבלת הנתונים החדשים, יצאנו לבדוק מהם בתי הספר הטובים ביותר בירושלים. לצורך כך בדקנו את תוצאות המבחנים של תלמידי כיתות ח' בארבעת המקצועות ב-18 בתי ספר שונים בעיר. תחילה דירגנו את בתי הספר הטובים ביותר בכל מקצוע ומקצוע. כדי לעשות זאת השווינו את הממוצע הבית ספרי בכל מקצוע לממוצע הכללי של בתי הספר דוברי העברית בכל הארץ, בהתאם לשנתון שעל אודותיו פורסמו הנתונים.

לאחר מכן נתנו לכל בית ספר ניקוד על פי מיקומו בהיררכיה בכל אחד מהמקצועות. למשל, בית ספר שדורג שני במקצוע המתמטיקה וחמישי במקצוע האנגלית, קיבל 2 נקודות ועוד 5 נקודות. לפי הניקוד שקיבל כל בית ספר ובין ספר, חישבנו את הממוצע הבית ספרי. על פי הממוצע הסופי שהתקבל,  דירגנו את בתי הספר. ככל שלבית ספר מסוים היה ממוצע נמוך יותר, כך מיקומו ברשימה היה גבוה יותר.

ואלה הם עשרת בתי הספר הטובים ביותר בעיר, בסדר יורד: התיכון שליד האוניברסיטה (ליד"ה), תיכון הרטמן, תיכון הימלפרב, התיכון לאמנויות, תיכון בויאר, מקיף קשת, הגימנסיה העברית, אורט רמות, התיכון ע"ש זיו ומרקס ותל"י בית חינוך.

יש לציין כי מבין עשרת בתי הספר שברשימה, רק על שלושה בתי ספר (התיכון ליד האוניברסיטה, תיכון סליגסברג ומקיף קשת) התקבלו נתונים בנוגע לכל ארבעת המקצועות. על שבעת בתי הספר האחרים התקבל הממוצע על סמך ציונם בשני מקצועות בלבד (או מתמטיקה ועברית או מדע וטכנולוגיה ואנגלית).

בראש הטבלה עומד התיכון שליד האוניברסיטה, אשר הצליח להשיג ציונים גבוהים מהממוצע הארצי בכל ארבעת המקצועות. הנתונים

מעלים עוד שבתי הספר המוגדרים כחצי פרטיים השיגו ציונים גבוהים יותר מבתי הספר הציבוריים, והם אלה הנמצאים במקומות העליונים. 

מתוך בתי הספר הציבוריים, בית הספר המוביל הוא הגימנסיה העברית, אשר נמצא במקום השביעי בדירוג הכללי. נוסף לכך ניתן לראות שבמקום השני והשלישי נמצאים תיכון הרטמן ותיכון הימלפרב, שמשתייכים לחינוך הממלכתי דתי בעיר, בעוד שכל שאר בתי הספר משתייכים לחינוך הממלכתי.

הטוב, הרע, והלא נורא

פז כהן, יו"ר ועד ההורים העירוני טוען כי "דירוג בתי ספר לפי רמתם, יגרום לבתי הספר החלשים להיחלש ולחזקים להתחזק. אך חמור מכך, החשש שלי הוא שבקרוב יתחילו לקבוע את תכנית הלימודים על פי מבחני המיצ"ב".

בית חינוך. סוגר את העשירייה
בית חינוך. סוגר את העשירייה צילום: תומר זמורה

 פרופ' סורל קאהן מבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית, המתמחה במבחני המיצ"ב, אומר כי "לפרסום הנתונים לא תהיה השפעה על מערכת החינוך בישראל. כבר היום ידוע לכול אילו בתי הספר נחשבים טובים יותר ואילו בתי הספר נחשבים טובים פחות.

"הרי תוצאות הדירוג אינן מפתיעות – הבחירה של ההורים ושל התלמידים במוסד הלימודים תלויה בקרבה אליו ובמצב הסוציו-אקונומי. העובדה שמעתה יוכל כל אדם לבדוק את הציון של בית ספר שאליו הוא רוצה לשלוח את בנו, לא תשנה את מצב החינוך ואת אופן בחירת בית הספר". 

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום ירושלים-
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים