גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


מלטה

NRG מעריב | הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שם: הרפובליקה של מלטה
מיקום: אירופה
בירה: ואלטה (Valletta)
ערים גדולות: ואלטה, פלוריאנה
שטח: 316 קמ"ר
אוכלוסיה: 400,000 נפש
מטבע: לירה מלטזית
דת: קאתולית (% 98)
שפות: מלטזית (Malti), אנגלית ואיטלקית
מזג אוויר: הקיץ החם והיבש של מלטה יכול לפעמים להעיק בשל רוחות השירוקו, אך לרוב מזג האוויר הוא ים-תיכוני נעים. הטמפרטורות במלטה נוחות גם בינואר, אז הן נעות בין 10 ל-14 מעלות. רוב ימי החורף יבשים, וגם כשיורד כאן גשם  אין זה גשם כבד ושוטף.
הטמפרטורה הממוצעת ביולי היא 36 מעלות.
קידומת בינלאומית: 356
מלטה: היסטוריה

המקדשים המגליתיים העתיקים, שאת שרידיהם ניתן למצוא באתרים הארכאולוגיים של מלטה, מתוארכים לשנת 3,600 לפנה"ס, אך לא ידוע הרבה על התקופה המוקדמת הזו.
מלטה קרובה מאוד לכל מסלולי המסחר הראשיים של הים התיכון מחד, אך אוניות הסוחר יכולות להפליג ליעדיהן בלי לעבור בה מאידך. על כן היו תקופות בהן היתה מבודדת לחלוטין, ותקופות בהן זכתה לגילויי אלימות מצד מי שראה בה יעד אסטרטגי.
בשנת 800 לפנה"ס התיישבו הפיניקיים באיים ונשארו בהם כ-600 שנים. אחריהם הגיעו הרומאים, שהפכו את מלטה לחלק מהאימפריה שלהם בשנת 208 לפנה"ס.
האגדה מספרת שבשנת 60 לספירה נטרפה ליד חופי מלטה ספינתו של לא אחר מפאולוס, שליחו של ישו. לפי המסורת הוא זה שהמיר את דתם של תושבי האי לנצרות.
בין המאה הרביעית לתשיעית היתה מלטה חלק מהאימפריה הביזאנטית. היא גם זכתה, בדומה לפרובינציות נוספות בים-התיכון, להשדד על ידי הואנדלים - שבט גרמאני שעבר פה לפני שהתיישב על נהר האודר.

ב-870 הגיעו לאיים הערבים מצפון אפריקה. אלה הפגינו לרוב

סובלנות דתית כלפי האוגלוסיה המקומית, והכירו לאנשי מלטה את הלימון, הכותנה, מערכות ההשקייה וכמובן את השפה הערבית שאומצה באופן נרחב.השפעותיה של הערבית ניכרות גם בשפה המלטזית המודרנית.
בימה"ב, בין המאות ה-13 וה-16, היתה מלטה כפופה לשלטון הספרדי של מממלכת אראגון. מלך אראגון אמנם ניסה לנצל את המשאבים שבאיים, אך גם הגן עליהם מפני פלישות.
בשנת 1530 העניק אותה המלך ההבסבורגי צ'ארלס החמישי לאבירים ההוספיטלרים, וב-1798 נכנעה מלטה לנפוליאון ועברה לשלטונם של הצרפתים. אלה, גורשו על ידי הבריטים ב-1800.
ב-1814 הפכה מלטה רשמית למושבת כתר בריטית. סטטוס זה בוטל רק כאשר זכתה מלטה בעצמאות ב-1964. פתיחתה ב-1869 של תעלת סואץ ב-1869 העלתה את חשיבותה האסטרטגית של מלטה.
בשל כך שימשה בסיס ימי של בריטניה במהלך שתי מלחמות העולם. במלחמת העולם השניה הפכה למטרה להפצצות גרמניות ואיטלקיות כבדות.
ב-1974 הפכה מלטה לרפובליקה. היא הגישה בקשה לחברות באיחוד האירופי ב-1990, והצטרפה אליו רשמית בשנת 2004.

מלטה: גיאוגרפיה

מלטה כוללת חמישה איים, הגדולים ביניהם הם מלטה, גוזו וקומינו, המשתרעים על פני 315 קמ"ר. איי מלטה נמצאים בלב הים התיכון, כ-100 ק"מ מסיציליה ו-290 ק"מ מצפון לאפריקה, בין סיציליה, תוניסיה ולוב. זאת הסיבה לכך שבמהלך ההסטוריה שימשה מלטה יעד להתקפות, כיבושים והשפעות תרבותיות, כמעט של כל אימפריה ששלטה בים התיכון: פיניקית, צלבנית, ערבית, נורמנית, בריטית ועוד.

מלטה: תרבות

אנשי מלטה הם תערובת של תרבויות. ניכרות כאן בעיקר השפעת הבריטים ששלטו פה עד 1964, וההשפעה האיטלקית הכבדה של השכנה הדרומית, הזוכה ליחס אמביוולנטי מצד המלטזים.
המלטזית היא שפה שנשמעת כמו ערבית אך נכתבת בלטינית. לצדה אנשי מלטה דיברו שנים רבות גם איטלקית, אך לאחר הפיכתה של מלטה למושבת כתר בריטית החל השימוש בשפה האיטלקית לרדת בהדרגה. היתה זו תוצאת השילוב בין ההשפעה הבריטית למדיניות אנטי-איטלקית חריפה. מדיניות זו עדיין קיימת במדינה, אך ישנה בשנים האחרונות התקרבות מלטזית-איטלקית. כמו-כן הערוצים האיטלקיים המשודרים במלטה זוכים לפופולאריות רבה.

המלטזים נוהגים בצד שמאל של הכביש, מדברים במבטא אנגלי ומתנהגים ומדברים כמו באירופה. הם גם קתולים אדוקים ושמרנים. הכנסייה דומיננטית מאוד, והפלות וגירושין עדיין אסורים פה על פי חוק. אל תצפו לאווירה המתירנית הטיפוסית המתלווה לחופשה באיי הים התיכון כי לא תקבלו אותה.
סקר שערכה לשכת הסטטיסטיקה המרכזית של מלטה ב-2003 גילה שנשות מלטה הן הנמונות ביותר בקרב חברות האיחוד האירופי.

פסטיבלים מקומיים, דומים לאלה הנערכים בדרום איטליה, הם דבר שבשגרה במלטה. התירוץ לחגיגות הוא בדרך-כלל כבודם של קדושי הנצרות השונים.
הזמן המסורתי לחגיגות, ולהתפרעות רבתי, הוא תקופת צום הלנט, שלפני חג הפסחא. אז נערכים ברחובות מצעדי רחוב ומסיבות, בהם עוטים על עצמם החוגגים שלל תחפושות אקסטרווגנטיות. תהלוכת לוויה מדומה ביום הצום הראשון מסמלת את סוף החגיגות.

מלטה: אתרים ואטרקציות

האי מלטה עשיר בארכיטקטורה, אוצרות אמנות ושרידים ארכיאולוגים שהשאירו אחריהם כל אותם עמים שבאו לפלוש ונשארו להשפיע. אבנים מגליתיות, מרתפי צינוק מדיאבלים  ומערתה של קליפסו הם רק חלק מהדברים שיש למלטה להציע לתייר הממוצע.
רחובותיהם המרוצפים והצרים של עיירותיה מלאים בקתדרלות נורמניות וארמונות בארוקיים, ואזורי הכפר שלה מלאים במבנים הנחשבים לעתיקים ביותר באירופה.

ואלטה
ואלטה, שוכנת במפרץ יפה בצידו הצפוני של האי מלטה. מהנמל תוכלו להשקיף על הנוף הים תיכוני המרהיב ועל הסירות והיאכטות העוגנות במפרץ. בירת מלטה נבנתה ע"י ז'אן דה לה ואלטה, המנהיג הצרפתי של מסדר אבירי ג'ון הקדוש מירושלים, ומי שפיקד על עמידתה המוצלחת של מלטה כנגד המצור הטורקי של 1565. אפשר וכדאי להסתובב ברגל בעיר, המשקפת את הירושה העשירה של מלטה בארכאולוגיה, היסטוריה, אדריכלות, אמנות ותרבות.
הכיכרות שבמרכז העיר מוקפות בקתדרלות וארמונות, המפואר בהם הוא ארמון קסטיליה (Auberge de Castille), המשמש כיום כמשרדו של ראש הממשלה. בעבר ישבו בו בני מסדר ג'ון הקדוש.
גם הקתדרלה של ג'ון הקדוש, שימשה בעבר ככנסיית המסדר. בנייתה של הכנסייה החלה ב-1573 ונמשכה ארבע שנים. כיום חלק מהכנסייה הוא מוזיאון, המציג אוסף מיוחד של שטחי קיר פלמיים ובגדי כנסייה. כמו-כן תוכלו למצוא בה את תלויה בה את אחת מיצירות המופת של קראבאג'יו - "עריפת ראשו של ג'ון הקדוש", וקברים של מאות אבירי המסדר שהקים אותה.

ב-1574 הושלמה בניית "ארמונם של השליטים הגדולים" (Palace of the Grand Masters). הוא מציג אוסף מיוחד של ריהוט ועבודות אמנות שונות. שווה במיוחד להעיף מבט בנשקייה – שני פרוזדורים בארמון, בהם מוצגים נשק ושריונות מתקופות שונות. המוזיאון הלאומי לארכאולוגיה מציג אוסף של כלי חרס פרהיסטוריים, פסלים, פסלונים וכלים מהמקדשים המגליתיים. מוצגים כאן גם חפצים שונים שנמצאו בקברים מהתקופות הפונית והרומית.
מגני הבראכה (Upper Barrakka Gardens) ניתן להשקיף פנורמית על כל העיר. בעבר היו אלה הגנים הפרטיים של האבירים האיטלקיים ממסדר ג'ון הקדוש.

מדינה:
מדינה, הנמצאת כ-15 ק"מ מערבית לוואלטה, היתה בירתה המקורית של מאלטה, לפני שהגיעו אליה אביריו של ג'ון הקדוש בימה"ב. במקורה היתה זו עיר פיניקית אך שנים רבות עברו עליה תחת כיבוש רומאי, נורמני וערבים. שמה אף נגזר מהמילה הערבית
עיר".
כיאה לעיר ימי ביניימית טיפוסית היא מוקפת חומות, עם ארמונות שמורים להפליא, ארכיטקטורה גותית מקורית, מבני בארוק, שער וביצורים מרשימים.

מלטה: אסור לפספס

במלטה אפשר לערוף טיול בעל אופי ארכיאולוגי מובהק. באי פזורים, במספר מקומות שונים, אתרים עם שרידים הסטוריים מלפני 5,000 שנה. ישנם מספר מקדשים מעניינים הבנויים מאבני פולחן גדולות, כמו טרשין וח'גר אים. במקום אחר באי נמצאת מערת אר¬דלם עם שרידים של בעלי חיים קדמונים, שהגיעו מאפריקה כשעוד היתה מחוברת ליבשת אירופה.

מלטה: מתי להגיע

הקיץ כאמור לוהט במלטה, ועל כן התקופה הטובה ביותר להגיע לכאן היא בין פברואר ליוני, או בין ספטמבר לאוקטובר.

מלטה: איך להגיע

אין טיסות ישירות מישראל למלטה. הדרך הקצרה ביותר היא בקונקשן לרומא ומשם טיסה של כ-70 דקות  לאי עם אייר מלטה. ניתן לטוס קונקשן גם דרך ערים אחרות.

מלטה: מידע שימושי

ויזה: ישראלים, כרוב אזרחי המערב, אינם זקוקוים לוויזה כדי לבקר במלטה ולשהות בה עד שלושה חודשים.
חיסונים: אין צורך בחיסונים מיוחדים.
שעון: מאחר את ישראל בשעה.
חשמל: 240 וולט, 50 הרץ.

ישראלים

שגרירות ישראל במלטה: אין.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים