בוטוקס - אאוט, הזרקת חוטים לפנים - אין

חוטים קוריאניים שמוזרקים לעור הפנים ומבטיחים למצק, למתוח, להרים ולהצעיר אותו הם הטרנד הבוער של הרפואה האסתטית בימים אלה. האם זה עובד? האם זה כואב? האם זה משאיר צלקות? כל השאלות - והתשובות - בפנים

את\
אילנה שטוטלנד, 'את' | 26/1/2014 9:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לפני כמה שבועות הפקידה ד"ר להבית אקרמן, רופאת עור העוסקת בתחום האסתטיקה, את פניה בידי מומחית בעלת שם עולמי להזרקת חוטים קוריאניים. המומחית הגיעה מחו"ל כדי להציג את הבשורה החדשה בפני רופאי ישראל, ואקרמן הייתה בין הנשים הראשונות בארץ שניסו על בשרן את השיטה, שלדבריה כובשת עכשיו בסערה את ישראל, לאחר שכבשה בהצלחה מרובה את המזרח, את רוסיה ואת אוקראינה.

"אני בת 42, נוהגת להזריק לעצמי כל מה שצריך, אבל עושה את זה בעדינות", מתוודה ד"ר אקרמן, "אני נראית מאוד טבעית, מאוד לא עשויה ולא מוזרקת. רציתי לעשות לעצמי בפנים איזה משהו שנותן קצת מתיחה, אבל בלי ניתוח. משהו עדין. מי שמחפשת תוצאה של ניתוח, החוטים לא מתאימים לה, כי הם לא נותנים את אותה התוצאה, אבל הם בהחלט כן מאפשרים לפתור בעיות שעד כה לא היה להן פתרון טוב מבחינת המיצוק והמתיחה. למשל, בצדי הסנטר היה לי מעין "בולדוג" ואם את מזריקה ומזריקה לאזור הזה, את יוצרת מראה גס של סנטר קצת רחב - מה שמשנה את הפרופורציה הטבעית של הפנים. החוטים נותנים, במקרה זה, פתרון נהדר"
 
צילום: שאטרסטוק
אתה חייב לשקול הזרקה של חוטים קוריאניים צילום: שאטרסטוק

מה בעצם עשו לך?
"הזריקו לי בצדי הסנטר. יש לי עשרה חוטים בכל לחי: חמישה הולכים במאונך וחמישה במאוזן, כמו רשת".

זה כאב?
"זה כואב טיפה יותר מהזרקת חומצה היאלורונית, אבל עשיתי את זה בלי אלחוש. בגדול, זה מאוד דומה להזרקה של חומצה היאלורונית מבחינת אי הנוחות. המחטים והחוטים מאוד דקים. היה לי בהתחלה סימן כחול די גדול, קצת נפיחות, אבל שמתי מייק-אפ ותוך כמה ימים זה ממילא חלף. התוצאה הסופית של המתיחה מתקבלת תוך חודש וחצי. החוטים גורמים לייצור של קולגן חדש סביבם, וזה בעצם מה שמותח את העור. בניגוד לחוטים שהשתמשו בהם בעבר, שלא היו נספגים בעור ויכלו לזוז ולהתנתק, החוטים החדשים האלה בטוחים וגם הטיפול החדש הוא בטוח, כל עוד הוא מתבצע בקליניקה של רופא מיומן".

מה בעצם, החוטים אמורים לפתור?
"שוב, הם לא מתאימים לנשים עם נפילה מאוד רצינית. זה בהחלט לא תחליף לניתוח. אבל החיים זה לא שחור ולבן. יש נשים שלא רוצות ניתוח כי הן פוחדות, או שמדובר אצלן במצב גבולי, או שהן פשוט לא יכולות לשלם. החוטים גם לא מתאימים לעור עם טונוס מאוד ירוד, אלא לעור מאוד מתוחזק. הם נותנים תוספת של הרמה שלא יכולנו לקבל עם החומצה ההיאלורונית, והם הכי מתאימים לצדי הסנטר ל'בולדוג' הזה ולהרמה קלה של הגבה. בפעם הבאה שאעשה חוטים זה יהיה לגבות".

וכמה עולה התענוג?
"זה אמור לעלות כמו מזרקים, משהו שפוי, אבל שמעתי כבר על רופאים שמוכרים טיפול כזה ב-30 אלף שקל. יש לי פציינטיות שחזרו עם הצעות מחיר מטורפות, שלא שוות את הכסף".
גם לגברים

ד"ר אקרמן, אגב, לא רק התנסתה בטיפול בעצמה (כפי שהיא נוהגת לעשות עם כל טרנד טיפולי חדש שמגיע ארצה), היא גם כבר הספיקה להזריק את החוטים הללו לכמה מקורבות. "אני מזריקה משהו כמו 200 מזרקים של חומרי מילוי שונים בשבוע, במשך כמה שנים טובות", היא מספרת, "היד שלי מיומנת בהזרקה, ולכן הפרוצדורה של הזרקת החוטים דומה, מבחינתי, להזרקה של חומצה היאלורונית. חשוב לא להזריק שטחי מדי, כי אז יראו את החוטים, ואם זה קורה, ניתן לעתים לשלוף אותם מתוך העור בעזרת פינצטה".

נראה לך שהחוטים הללו הולכים להיות הלהיט הבא?
"זה כבר הלהיט הבא. את לא מבינה, יש לי 15 טלפונים ביום של פציינטיות שמבקשות את זה. פציינטיות כל הזמן מחפשות חידושים. בשנתיים האחרונות יש, בכלל, עלייה מטורפת במודעות לטיפולים אסתטיים. זה חוצה מגזרים וחתכים סוציואקונומיים"?

החוטים הקוריאניים החדישים מיובאים ארצה על ידי שתי חברות שונות, שמייצגות שני מותגים מתחרים: "מירקו" (Miracu) ו-LFL (Lead Fine Li.  " מדובר בלהיט בכל העולם", טוענת קרן סלע, מנהלת חטיבת אסתטיקה בחברת "סלע מדיקל" המייבאת את חוטי "מירקו".

"על הדברים שמביאים מהמזרח אין דאטה מדעית, אבל יש דאטה מעשית, ורופאים שמשתמשים בחוטים האלה במזרח, ברוסיה ובאוקראינה יודעים להגיד מה זה עושה. ממה שיודעים, זה עושה הרמה ומיצוק של העור בצורה מאוד משמעותית - בייחוד במקומות שהפתרון שלהם הוא רק ניתוחי ואנחנו לא רוצים לנתח, כמו למשל צוואר, העור שמתחת לזרועות ביד, ישבן, סנטר ובטן. זה לא עושה שאיבת שומן, אבל במקומות רפויים או במקומות עם סימני מתיחה, זה משפר את המצב בצורה דרמטית".

יש גם סכנות בחוטים הללו?
"החוט הזה הוא חוט שעושים בו שימוש גם בחדר ניתוח. מהניסיון שלנו, הטיפול יכול להיות מלווה בסימנים כחולים והמטומה (שטף דם), אבל לא מעבר לזה".

ניסית את זה בעצמך?
"בוודאי. את מכירה מישהו שמוכר משהו בתחום האסתטיקה בלי לנסות אותו? אני עשיתי באזור הצוואר והסנטר. יצא מקסים".

וזה מתאים גם לגברים?
"כן. אצל גברים רואים שיפור משמעותי מאוד בלחיים. זה פותח להם את הקמטים שמתחת לעיניים. גברים יכולים לעשות עם החוטים האלה גם את אזור המצח - וזה מחזיק יותר מבוטוקס. האפקט של החוטים מחזיק בדרך כלל שנה וחצי, תלוי באזור".

אני מניחה שיש גם ספקנים בכל הקשור לטיפול הזה.
"תראי, שום דבר לא מחליף ניתוח, אבל עם החוטים אפשר להגיע למצב שבו מאריכים את הזמן עד הניתוח או נותנים מענה גם לנשים שלא יכולות לעבור ניתוח".

"בכל הכנסים הגדולים בעולם, הקשורים לתחום האסתטיקה, מתחילים עכשיו לדבר על חוטים לעיצוב פנים", מספרת איילת רובינשטיין, מנהלת מכירות בחברת "פרומדיקס טכנולוגיות אסתטיות", המייבאת ארצה את חוטי המותג LFL. " החוטים מגיעים בתוך מחט דקיקה, ואת המחט הזאת מחדירים לעור. זו פרוצדורה מאוד עדינה, כמו הזרקת חומר מילוי. לבסוף שולפים את המחט, והחוט שנשאר בתוך העור גורם לו לבנות רקמת חיבור חדשה, ומסייע בכך למיצוק העור, למתיחה, לליפטינג, להרמה קלה של העור. האפקט נוצר מיד אחרי הטיפול, אבל תוך חודשיים הוא מגיע לרמה המקסימלית. אחרי שישה עד שמונה חודשים החוט נעלם לגמרי, אבל האפקט של ההזרקה נשאר למשך שנה".
 

צילום: שאטרסטוק
אף על פי כן. אין תחליף ליעילות של ניתוח פלסטי צילום: שאטרסטוק
 
כמה חוטים מוחדרים לעור בזמן טיפול?
"כ-20 עד 60 חוטים, כשעלות כל חוט היא בערך 300 שקל למטופל. כן, זה טיפול חדשני ויוקרתי, אבל הוא נותן אפקט משמעותי. הטיפול עצמו לוקח כחצי שעה, צ'יק צ'אק, דקירונת ושליפה מהירה. המחטים באמת עדינות. זה לא משהו טראומטי לעור.

"החוטים טובים בעיקר לנשים בגילאי 35 עד 65, כי למי שכבר יש נפילה מאוד משמעותית, החוטים לא יעשו את העבודה. מי שתתחיל עם החוטים בגיל 40, תוכל לדחות את הניתוח לעוד 15 שנה ולשמור על פנים מתוחות ויפות".

ואולם , בעוד יבואני החוטים מפיצים בשמחה את הבשורה החדשה, פרופ' אייל וינקלר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בתל השומר ובעל קליניקה פרטית ברמת אביב, קצת סקפטי לגבי העניין. "כרגע, מבחינתי, מה שעובד זו מתיחת פנים", הוא אומר, "כל הפעולות האחרות, כמו החוטים הללו, לא באמת עבדו עד היום - אבל האמת היא שעדיין לא ניסיתי את החוטים. הם בדרך אלי ואני פתוח לחידושים.

"מה שכן - בדרך כלל כשקובעים שמשהו עובד, צריך לנסות אותו על סדרה של מטופלים. ממה שראיתי, הפעולות הללו גורמות גם לשטפי דם וגם לנפיחות, אז אולי עדיף כבר לעשות ניתוחון שמחזיק שלוש עד חמש שנים, נעשה בתנאים מבוקרים, ויכול להיות פתרון לא פחות טוב מהחוטים - ובטח מתאים יותר לנשים מבוגרות שיש להן צניחה משמעותית. יכול להיות שיש לחוטים האלה מקום כפרוצדורה מאוד מינימליסטית במקרים מאוד פשוטים, למטופלות מתחת לגיל 40. אנחנו בטח ננסה את זה אצל איזו פציינטית שתתנדב, אבל אני די סקפטי".

היבואנים טוענים שהפעם, להבדיל מהחוטים הקודמים, מדובר בחוטים בטוחים.
"לאף אחד אין ספק שהחוטים שהשתמשו בהם בעבר, החוטים הלא נספגים, לא מתאימים. החוטים החדשים - אני מאוד שמח שהם נספגים, אבל השאלה היא מה הם עושים, אילו רקמות הם תופסים ואיך הם מארגנים מחדש את הרקמות התת עוריות. במתיחת פנים ובניתוחי עפעפיים הגישה אל מתחת לעור היא הדרך שבה אנחנו מחזירים את הרקמות למקומן. על החוט, לעומת זאת, אין מספיק שליטה. אי אפשר לעצב את זה באמת.

"כמו כן, לפי מיטב הבנתי, החוט מושך את הרקמה כלפי מעלה באופן לא מבוקר. בקיצור, למרות כל מיני הבטחות שהיו לאורך השנים, אני והקולגות שלי עדיין לא ראינו תחליף לניתוח הקלאסי של המתיחה. נכון שיש טיפולים פחות חודרניים, פרוצדורות שיש בהן פחות כירורגיה ופחות צלקות, אבל הן לא יוכלו לעשות מה שעושה הניתוח הקלאסי".

ומה מצב האישורים?

אחרי כל ההבטחות וההשגות, פנינו למשרד הבריאות על מנת לקבל את תגובתו לגבי מצב האישורים לחוטים של שני המותגים הללו. להלן תגובת המשרד במלואה: "לחברת "סלע מדיקל" יש אישור אמ"ר (אישור רישום בפנקס האביזרים והמכשירים הרפואיים). מדובר באישור רישום זמני. לצורך הארכת תוקפו, תצטרך "סלע מדיקל" לעמוד בתנאים שנקבעו באישור.

לחברת "פרומדיקס" יש אישור הגשת בקשה. הבקשה הוגשה ב-2.12.13, ולכן , כמובן, טרם הסתיים העיון בה. חוק ציוד רפואי התשע"ב-2012 טרם נכנס לתוקפו. לאור זאת, אין היום חובה משפטית לרישום ציוד רפואי בפנקס, ויבואן רשאי לשווק ציוד זה בישראל גם ללא אישור אמ"ר של משרד הבריאות.

"כאמור, הציוד הרפואי המיובא על ידי חברת "סלע מדיקל" נרשם בפנקס לתקופה זמנית עד למאי 2014. מדובר במוצר חדש בשוק, ומשרד הבריאות ימשיך לעקוב אחריו ויבחן אותו בשנית עם הבקשה לחידוש הרישום במאי 2014. הבקשה לרישום המוצר המיובא על ידי חברת "פרומדיקס" עדיין נבחנת במשרד.

"ההבדל בין אישור "הגשת בקשה לרישום" לבין "אישור זמני" מהסוג שמחזיקה "סלע מדיקל" הוא ש"סלע מדיקל" יכולה לשווק באישור משרד הבריאות (אומנם תחת ידיעה שייתכן שאישורה לא יוארך, כך שאינה יכולה לחתום על חוזים ארוכי טווח), בעוד ש"פרומדיקס" אינה רשאית בשלב זה למכור את המוצר עם "אישור משרד הבריאות" (אף כי, כאמור לעיל, אין איסור על פי חוק לשווק המוצר ללא אישור אמ"ר במשרד הבריאות")

גבריאל חנני, מנכ"ל "פרומדיקס טכנולוגיות אסתטיות" ביקש למסור בתגובה, כי "המסמכים הוגשו למשרד הבריאות. עקב בירוקרטיה סבוכה של משרד הבריאות, אישור רישום בפנקס אמ"ר התעכב. העניין ייפתר בתוך ימים".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק